
Aktuální téma: SVS řeší problematiku welfare v chovech
V návaznosti na reportáže a videa z některých chovů se začala Státní veterinární správa intenzivněji zabývat tématem welfare zvířat v hospodářských chovech. Kromě zavedení kontrol chovů pracovníky SVS také vydala SVS materiály shrnující tuto prolematiku, jedním z nich je prezentace pro chovatele: Aktuálně řešená problematika welfare v chovech hospodářských zvířat.
Tento materiál shrnuje nejdůležitější informace a omezení týkající se přepravy zvířat, informace k manipulaci se zvířaty, jejich pohánění, používání pánevních zvedáků a závěsů a příklady vyložené jako týrání zvířat. Účelem této prezentace je připomenout chovatelům omezení a pravidla týkající se chovu zvířat a jejich manipulace.
V prezentaci jsou zmíněné poháněcí nástroje a omezené používání elektrických pohaněčů. SVS doporučuje využití poháněcích desek, zvukových pohaněčů nebo plastových pohaněčů bez využití výbojů. Doporučení také zdůrazňují, že využití těchto pomůcek je možné pouze u dospělých a zdravých zvířat, na osvalené části zadních končetin a jejich použití nesmí být opakované.
Připomínáme, že v ekologických chovech je používání elektrických pohaněčů zakázáno úplně.
Závěsy a pánevní zvedače
Dalšími zmiňovanými půmůckami jsou pánevní zvedače a závěsy skotu. U pánevních zvedačů materiály zdůrazňují jejich využití pouze jako krátkodobou podporu pro nadzvednutí zraněných zvířat nebo zvířat v rekonvalescenci. Pánevní zvedač je během použití vhodné doplnit také dalšími podpůrnými pomůckami, např. s hrudním pásem nebo popruhem.
Pánevní zvedače nejsou určené pro přemístění nebo vlečení zvířete ve visu.
Další variantou pro manipulaci se zraněnými zvířaty jsou závěsy pro skot, slouží pro zvířata, která bez pomoci nemohou vstávat nebo jsou v rekonvalescenci.
Všechny pomůcky pro chovatele je nutné přizpůsobit druhu, plemeni a kategorii chovaných zvířat, jejich zdravotnímu stavu a podmínkám, kde jsou zvířata držena apod. V případě pochybností o vhodnosti použití výrobku doporučujeme konzultaci s odborníkem, odborným poradcem nebo veterinářem. S pomůckami by měl manipulovat pouze zootechnicky vzdělaný personál nebo veterinář.
Maniupační soupravy a nakládka
Mnohým problémům s naháněním zvířat, které potřebujeme dostat na vozidlo, nebo veterinárně ošetřit předejdeme tím, že máme kvalitní naháněcí systémy, včetně fixačních klecí, manipulačních uliček a třídících ohrad.
Pokud zvíře má jasně určenou cestu ohraničenou texas panely, nebo je do naháněcích uliček nasměrováno nějakou jinou mobilní zábranou určitě je manipulace snazší, méně stresová a tím i bezpečnější pro zvířata i obsluhu.
MANIPULAČNÍ SOUPRAVY PRO SKOT I OVCE
K tomuto tématu jsme našli také materiál vydaný Svazem chovatelů českého strakatého skotu, který schrnuje další informace k welfare a manipulaci se zvářaty: Princip nízkostresové manipulace se skotem.