Česká národní plemena hospodářských zvířat

31.10.2018

Česká plemena skotu

Český strakatý skot

Český strakatý skot, česká straka, červená straka, nebo čestr vznikl ve 30. letech 20. století. Jde o skot středního až většího tělesného rámce, se silnější kostrou a dobrým osvalením. Název získal od svého červenostrakatého zbarvení srsti. Hlavu a spodní části končetin má převážně bílé, na jinak s výraznými barevnými plochami. Toto plemeno je vhodné pro mléčnou i masnou produkci.


Český strakatý skot
Český strakatý skot. Foto: Facebook Ministerstva zemědělství

 

Česká červinka

Česká červinka je jediné opravdu původní plemeno skotu v České republice. Vyznačují se středním tělesným rámcem s celoplášťovým červeným zbarvením srsti se žlutým nádechem. Červinku lze dál poznat podle klínovité hlavy s kratšími světlými rohy, které mají tmavší konce. Charakteristickým rysem plemene je dlouhověkost a živý temperament. Stejně jako český strakatý skot se červinky hodí pro mléčnou i masnou produkci.

 

Česká červinka
Česká červinka. Foto: Facebook Zemědělské komodity

 

Česká plemena koní

Starokladrubský kůň

Nejen že je starokladrubský kůň původním českým plemenem, ale byl dokonce prohlášen národní kulturní památkou. Typický je pro něj ušlechtilý vzhled, díky kterému byl v minulosti nedílnou součástí svátečních ceremoniálů u císařského dvora. V současné době se využívá jako kočárový kůň a pro své výborné povahové vlastnosti také pro hippoterapii.

 

Starokladrubský kůň
Kladrubské šestispřeží. Foto: Lubomír Havrda

 

Slezský norik

Slezský norik je chladnokrevné plemeno, které vzniklo na severu Moravy a Slezska. Tito koně jsou mírně delšího rámce, barvou převládají ryzáci. Pro klidnou povahu a snadnou ovladatelnost se využívají v těžkém tahu, hippoterapii, ale i rekreačním ježdění.

Slezský norik
Slezský norik. Foto: Facebook Slezský norik

 

Českomoravský belgický kůň

Českomoravský belgický kůň je chladnokrevné plemeno středního čtvercového rámce, které vzniklo na území Čech a Moravy. Barvou převládají ryzáci, ale jsou i hnědáci a bělouši (červený a hnědý). Typická je pro ně bohatá světlá hříva a ohon a rousy na nohou. Vzhledem ke své pracovitosti a dobré ovladatelnosti, bývá toto plemeno často využíváno v ekologickém zemědělství a agroturistice.

 

Českomoravský belgický kůň
Českomoravský belgický kůň

 

Huculský kůň

Huculové jsou drobnější plemeno, původem z Karpat. Charakteristický je pro ně výrazný úhoří pruh. Barevnost tohoto plemene je poměrně rozmanitá od hnědáků šech odstínů až po ryzáky a plaváky.Jsou to koně nenároční, pracovití s klidnou a vyrovnanou povahou. Během I. světové války byli hojně využíváni armádou. V současnosti slouží nejčastěji k rekreačnímu ježdění, výcviku dětí, hippoterapii, případně i pro lehčí zápřah.

 

Huculský kůň
Huculský kůň

 

 

Kozy 

Koza bílá

Koza bílá je mléčné plemeno, které bylo vyšlechtěno v první polovině 20. století. Toto plemeno se vyznačuje středním až větším tělesným rámcem s dobrou konstitucí, odolností a vysokou plodností. Srst má bílou, krátkou, bez pigmentace, často s hrdelními přívěsky. Kozy bílé jsou vhodné pro ruční i strojní dojení a pro individuální i stádový chov.

 

Koza bílá
Koza bílá

 

Koza hnědá

Stejně jako předchozí druh je koza hnědá mléčné plemeno. Vyznačuje se středním tělesným rámcem, průměrným osvalením a silnými končetinami. Dříve se chovala jako bezrohá, dnes je rohatost povolená u obou pohlaví. Charakteristická je především hnědou až skořicovou barvou srsti s typickým černým trojúhelníkem za ušima a tmavým pruhem po celé délce hřbetu až ke konci ocasu. Je vhodná pro ruční i strojní dojení a pro individuální i stádový chov.

Koza hnědá
Koza hnědá

 

Prasata 

Přeštické černostrakaté prase

Typ tohoto plemene je masosádelný, s vyšší vrstvou hřbetního tuku. Je typické černostrakatým zbarvením, širokou, krátkou hlavou s klopenýma ušima a středním tělesným rámcem. Přeštíci se vyznačují odolností proti patogenům a nenáročností na podmínky prostředí. V současné době je toto plemeno využíváno hlavně v malochovech a ekologických chovech.

Přeštické černostrakaté prase
Přeštické černostrakaté prase. Foto: Wikimedia Commons

 

 

Ovce

Šumavská ovce

Jak název napovídá, chovají se tyto ovce hlavně v západní a jižní části Šumavy. Plemeno má pevnou konstituci, mírně klabonosou hlavu, výskyt rohů je možný, hlavně u beranů. Bahnice jsou obvykle bezrohé. Řadí se k plemenům s trojstrannou užitkovostí – maso, mléko, vlna. Rouno je stříbřitě lesklé, s dobrou pružností a textilní kvalitou.

 

Šumavská ovce
Šumavská ovce

 

Valašská ovce

Valaška je plemeno přizpůsobené k salašnickému chovu. Je menší, má delší krk a kratší končetiny. Často je rohatá. I valašská ovce se řadí k plemenům s trojstrannou užitkovostí – maso, mléko, vlna. Vlna valašek je smíšená, splývavého charakteru.

Valašská ovce 
Valašská ovce. Foto: Facebook Toulcův dvůr

 

Chovatelské potřeby od českého dodavatele

Jste chovatelé? Podívejte se na potřeby pro chov skotu, ovcí, koz a prasat nebo potřeby pro koně a jezdce v našem e-shopu. Dodáváme a vyrábíme chovatelské potřeby už více než 25 let.