Jak na bezpečný transport koní?

Kamila Vaňková | 17.6.2024

Závodní sezóna je v plném proudu, ale předtím, než se na závody dostaneme, je třeba připravit vše na bezpečné cestování a převoz našich koňských partnerů. Přeprava koní je pro někoho samozřejmou součástí jezdeckého světa, ne všichni to ale vnímají stejně. 

1. Sebejistý a zkušený řidič

Že na přepravu koní potřebujete speciální řidičské oprávnění je jasné každému, k tomu je ale také potřeba mít auto s odpovídající nosností tažného zařízení. Pokus s přepravou nemáte zkušenosti, nebo se na řízení vozíku s koňmi necítíte, je lepší využít služeb profesionálních přepravců. Pokud jedete poprvé, vezměte si s sebou zkušeného řidiče, který vám během jízdy poradí a upozorní vás na možná rizika, případně vám vysvětlí jak se v rizikových situacích chovat.

Pokud jedete poprvé, nepodceňujte přípravu nastupování do vozíku, ne všichni koně cestují rádi a je tak nutné s nimi cestu "natrénovat". Vyzkoušejte nejprve s koňmi cestu na krátké vzdálenosti než se vydáte dál, špatný zážitek z přepravy může mít vliv na nakládání a neklid při přepravě v budoucnu. Pro trénování nakládání do vozíku můžete využít kurzy, také pomáhají principy přirozené komunikace.

2. Ochranné potřeby pro koně

Během přepravy je vhodné využít transportní kamaše pro ochranu nohou koněV nabídce jsou v různých velikostech a barvách, většinou z odolného materiálu proti protržení, vypodložené fleecem. Místo chráničů můžete použít i bandáže pro koně, je to ale příliš zdlouhavé a komplikované řešení. Pokud kůň přepraváky nesnese, zkuste použít alespoň zvony, aby se při přenášení váhy ve vozíku kůň nezašlápl v patce.

Pokud má za sebou kůň přepážku, nebo má tendenci si během přepravy o ní opírat, je dobré použít chránič ocasu, aby si jej kůň neodřel.

Pro všechny případy nezapomeňte mít v autě připravenou desinfekci, desinfekční sprej, stříbrný sprej nebo mast a další veterinární přípravky pro okamžité ošetření drobných zranění.

3. Regulace teploty během transportu

Během jízdy, hlavně na delší trasy je nutné zajistit koni dostatečný komfort a pomoct mu s regulací teploty ve vozíku, vzhledem k tomu, že kůň stojí, nemůže se pohybovat a zahřívat se tak přirozeným způsobem. Deka však není nutností, záleží na venkovní teplotě, zda je nebo není kůň stříhaný a jaké klima ve vozíku je. Ideální volbou je lehká chladivá deka, nebo deka s mesh materiálem, který je velmi prodyšný. V zimě pak odpovídající deka s fleecem nebo lehká stájová deka, kontrolujte ale koně během jízdy, zda není zapocený nebo naopak zda ve vozíku není příliš chladno.

Dnes již velké kamiony často mají zabudovanou klimatizaci a cestování v horkých měsících je tak pro zvířata mnohem příjemnější. Nezapomínejte také na přestávky a dostatečnou hydrataci. Především na delších cestách je nutné koně nechat odpočinout a dát jim napít. 

Je zvykem nechávat koním během jízdy přístup k senu díky sítím a vakům na seno, dávejte ale v takových případech pozor, aby síť i po vyprázdnění byla dostatečně vysoko a kůň do ní nemohl strčit nohu. Pokud používáte sítě na seno do vozíku, tak u sebe ve dveřích auta mějte pro jistotu vždy nůž, aby jste v případě nehody mohli síť rychle rozříznout a koně z ní vyprostit. Pokud necestujete příliš daleko, je lepší koni seno nabídnout až v klidovém režimu s ohledem na jeho vlastní bezpečnost.

4. bezpečný úvaz koně

Pro úvaz ve vozíku jsou v nabídce vazáky do vozíku různých typů, délek a barev. Je třeba vzít v potaz, zda přepravujete koně, kteří se znají, nebo je potřebujete od sebe spíše oddělit, aby nedošlo ke zbytečnému konfliktu.

Koně by neměli být přivázaní napevno, vazák by měl mít bezpečnostní panik karabinu a ohlávka by měla být klasická, stájová nylonová ohlávka, která v případě problému praskne. Pokud by kůň byl uvázaný napevno např. s parellkou, v případě nehody by ohlávka nemusela povolit a zranění by mohla být ještě vážnější. Provazová ohlávka je ideální na nakládání, následně ji pak ale z bezpečnostních důvodů vyměňte.