Jak na elektrický ohradník pro psy
Elektrický ohradník pro psy patří mezi potřeby pro psy. Jde o kombinaci viditelné hranice a neviditelné síly. Pes o oplocené hranici ví a chápe, že jde o překážku. Rychle si s ní spojí i elektrický impulz, který vodiči probíhá. Elektrický ohradník můžeme použít na vymezení výběhu nebo ohrazení místa, kam chceme psovi nebo psům zamezit vstup.
Zásady a návod pro stavbu elektrického ohradníku pro psa
Při stavbě elektrického ohradníku je třeba vycházet z toho, jakého psa chováme – rozdíly mezi jedinci nebo psími rasami jsou zřejmé: krysaříkovi postačí slabý impulz, pozornost huňatého Kavkazana o váze 80 kg si vyžádá mnohem silnější zdroj. To samé lze říct o rozmístění vodičů ohradníku.
Nejde ale jen o velikost. Možná ještě důležitějším faktorem je osobnost psa a jeho motivace k útěkům. Může jít o agresivního jedince nebo notorického útěkáře. Jindy za chováním psa stojí vlastnosti loveckého plemene nebo hárající fena v sousedství. Každá tato příčina (a případná kombinace více příčin) zasluhuje odlišné řešení.
V zásadě platí, že strach z impulzu by měl u psa převládnout nad motivací k útěku. Když je strach větší než motivace, je vše v pořádku. Jsou ale také psi, jejichž motivace je mnohem silnější, například pudy. Pokud ohař zahlédne za oplocením kočku, může se stát, že ohradou proběhne i za cenu, že schytá ránu.
Tip: Pokud si jen trochu nejste jistí, nechte si poradit. Kontakty na našeho odborníka najdete na konci článku.
Zdroj impulzů
Obecně lze říct, že psi jsou vůči impulzům el. hrazení citlivější než třeba skot nebo ovce. Vhodnější jsou pro ně tedy slabší zdroje určené zejména pro koně. Ve většině obchodů ale není problém koupit zdroj, který má v popisu výslovně uvedeno i použití na ohradník pro psa.
Oplocení
V zásadě můžeme hovořit o dvou variantách oplocení.
1. Samostatně umístěné elektrické ohrazení na vlastních sloupkách (kůlech či tyčkách) ve volném prostoru. Tato varianta může být pro některé psy snadno překonatelná, protože volný prostor za ohradou může psovi pomoci k překonání ohrady. Samotné určení výšky a hustoty vodičů stejně tak síla impulzu je v takovém případě složité a odvíjí se (jak uvádíme výše) od konkrétní situace.
2. Umístění el. ohrady těsně u stávajícího oplocení. Zde může postačit vést 1-2 lanka podél plotu, zídky, záhonu, živého plotu atd. Takové oplocení už bude pro psa velmi těžké překonat.
Na co nezapomenout
Myslete na to, že pes musí mít vždy možnost se od ohrady vzdálit do bezpečné vzdálenosti. Nesmí být ke kontaktu s ohradou nucen násilím a musí mít dostatečně velký prostor pro pohyb. Elektrický ohradník rozhodně nelze využívat jako kotec o rozměru 1 x 2 m.
Zvykání psa na elektrický ohradník
Pokud si představíme „ukázkového“, bezproblémového psa (vyrovnaná povaha, inteligence, uchovněný, neagresivní), kterému je pouze nutné vymezit hranice výběhu, zvykne si na elektrický ohradník velmi rychle.
Při prvním seznamování s el. ohradou je důležité být u toho a pozorovat reakci psa. Pokud se od plotu stáhne, má správnou reakci. V takovém případě se ovšem k psovi nijak nehlásíme. Nechválíme ho, neokřikujeme ani neutěšujeme.Důležité je, aby si nás nespojil s el. impulsem a nepovažoval to za trest.
Pokud v psovi kontakt vyvolá například agresivní chování a naopak začne na elektrický ohradník útočit, je třeba zakročit.
Pes elektrický ohradník nerespektuje – jak to řešit?
V případě nerespektování hrazení je jediným možným řešením používat kombinaci el. ohradníku s pevnou ohradou.
Můžete použít například ovčí pletivo a k němu předsazené jedno či dvě řady lanka elektrického ohradníku. Takové oplocení už nepřekoná žádný pes, ať je jeho motivace sebevětší.
Běžná praxe je i taková, že pes přelézá nebo podlézá stávající oplocení. Zde stačí jen přidat onu jednu nebo dvě řady lanka s elektrickým impulzem a je po problému.
Znovu však opakujeme: Příčin skutečnosti, kdy pes ohradník nerespektuje, může být více a nelze je shrnout do jednoho článku (silná motivace k útěku, silné pudy, strach z prostoru, ve kterém je pes umístěný, ohňostroje atd.). U každého psa (a prostoru) je tedy třeba hledat řešení na míru. A chovatelé by také neměli spoléhat na to, že ohradník vyřeší vše a navždycky.
Poraďte se s odborníkem
Nevíte si rady, jak postavit elektrický ohradník pro svého psa? Vyhněte se experimentům a poraďte se s naším odborníkem na elektrické ohradníky Janem Kamírem na e-mailu jan.kamir@kamir.cz. S výběrem ostatních potřeb pro psy a kočky vám poradí naše kolegyně Erika Kalinová na e-mailu erika.kalinova@kamir.cz.