Krmivo pro králíky a další hlodavce
Pro kvalitní chov králíků je důležité zvolit vhodné krmivo. Vyvážený poměr živin, minerálů a vitamínů je při výběru krmiva pro králíky velmi důležitý. Krmná směs se liší dle druhu výkrmu – jiné krmivo je potřeba pro březí a kojící samice a jiné pro zmasnění králíků. V některých krmivech pro králíky je obsaženo kokcidiostatikum, které snižuje riziko úmrtnosti.
V naší nabídce najdete i krmivo pro králičí mazlíčky, které chováte doma nebo krmivo pro hlodavce jako jsou křečci a morčata.
Nedílnou součástí je nabídka sena s různými příchutěmi a nabídka granulí pro králíky.
Jak krmit králíky?
Králík přijímá malé množství krmiva až 30 x denně a až 65 % ho přijme v noci. Proto se doporučuje králíkům podávat krmivo nejméně 3 x denně a večer podat větší množství krmné dávky. Krmná dávka by měla uspokojovat potřeby králíků dle kategorie, věku a živé hmotnosti. Při výživě králíků dbejte na to, aby zbytečně neztučněli. Samozřejmostí by měl být neomezený přístup k pitné vodě.
Volba nejvhodnějšího krmiva je řízena tím, že králík je býložravec. Krmnou dávku seskládejte z objemných a jadrných krmiv. Šťavnatým objemným krmivem je především zelená píce. Využívají se luční porosty, jetel a vojtěška. Z okopanin jsou pro králíky vhodné krmná mrkev, krmná řepa, cukrovka a brambory.
Zásadní pro výživu králíků je suché objemné krmivo, tedy seno, především pro vysoký obsah vlákniny, která je pro ně nezbytná z hlediska trávení. Objemné suché krmivo lze charakterizovat jako krmivo s minimální vlhkostí a nízkým obsahem živin a energie. Tuto definici splňují pouze seno a sláma.
Jadrnou složku krmiva pro králíky tvoří hlavně obiloviny, vhodný je oves, ječmen, pšenice. Nejčastěji se zkrmuje ječmen, a to všem kategoriím. Pšenice by měla činit maximálně 20 % z celkového množství zrnin. Obiloviny můžete doplnit i luštěninami, např. hrachem, bobem a olejninami jako jsou lněné semínko a slunečnice. Olejniny příznivě ovlivňují kvalitu srsti.
Jadrnou složku můžou úplně nebo částečně nahradit granule pro králíky.