Ošetření kůže
Všeobecně stará teorie, že se pes nemá moc šamponovat je správná, neboť odmaštění kůže pomocí obyčejných šamponů vede k tvorbě lupů, srst je pak matná. Pes, který chodí ven nebo je stále venku je vystavený vnějším faktorům jako voda, vítr, déšť, sníh, slunce a parazitům. Vyžaduje péči, aby se předešlo nasbírání blech, klíšťat, bodláků, větviček, poškrábání kůže, zapaření kůže při namočení a hlavně, aby se předešlo kožním problémům - loupání, ekzém, svrab.
Je třeba si uvědomit, že příroda dala zvířatům srst proto, aby jim chránila kůži a pokud srst vypadává nebo se oholí strojkem, chybí jí pak její přirozená ochrana. Srst drží v kůži a pokud je kůže poškozená nebo nemocná, pes ztrácí srst a tím odpadá přirozená ochrana.
Krátkosrstí psi mají srst velmi krátkou tvořenou jen z pesíků. Mají málo podsady a ochranou proti chladu a mechanickému poškození kůže je maz, který proddukuje kůže. U krátkosrstých psů je péče o kůži a srst podceňovaná, trpí více na kožní onemocnění. Nejvíce je postižená kůže, která není pokrytá chlupy.
Středně srstnatí psi (většinou jsou to pracovní plemena / nebo bývalá pracovní) mají hodně podsady a chlupy delší právě v místech, kde je při práci větší riziko poranění. Kokři produkují hodně mazu a mají hustou srst, aby byli odolní při práci ve vodě. Šlechtěním těchto plemen jako společenské plemeno došlo ke zvýraznění poruch v mazotoku. Holení strojkem a mytí v dezinfekčních a odmašťovacích šamponech tento stav ještě zhoršuje. Vzhledem k tomu, že hustá a dlouhá srst má u těchto plemen svůj význam, je třeba ji upravovat a ošetřovat nejen z estetického hlediska ale hlavně kvůli zdraví kůže a orgánů. Pokud je srst klouzavá po ošetření speciálními kondicionery, chytá na sebe méně nečistot, rostlin, bodláků, necuchá se a neláme se.
Středně srstnatí psy s drsnými chlupy mají drsnou srst proto, aby při boji s lovnou zvěří nedošlo k jejich poranění. Správně udržovaná drsná srst klouže. Drností psi mají chlupové folikuly umístěné hluboko v kůži a mladé chlupy rostou ze stejného chlupového folikulu jako staré. Pokud se po trimování použíjí speciální připravky k výplachu chlupových folikulů a k regeneraci kůže, pes pak má kůži dobře ošetřenou a předejde se jejímu podráždění.
Dlouhosrstí psi mají kůži nejlépe chráněnou srstí. Ale pokud se často myjí šampóny, je i jejich kůže vysušená a citlivá a je ji potřeba řádně ošetřit, aby se předešlo lupénce a podobným problémům pocházející z vysušené kůže.